Odvetvie
Životné prostredie a zvieratá
Ciele
Vizualizovať údaje na mape
Zvyšovať povedomie
Získavať prostriedky
Zdroj fotky
Náčelník Almir a amazonský kmeň Surui
V nedávnej minulosti bolo naše územie mimoriadne ohrozené násilným programom Polonoroeste, korupciou a neúspechom vládnych orgánov a neoprávnenou inváziou rôznych ľudí, ako sú drevorubači a baníci.
My, príslušníci kmeňa Paiter, sme spolu s ľuďmi lesa odhodlaní udržiavať našu kultúru a životné prostredie.
Výzva
Ľudia kmeňa Surui z brazílskej Amazónie nadviazali prvýkrát kontakt s ľuďmi mimo svojej komunity v roku 1969. Spoznali moderný svet a všetky s ním spojené problémy. O niekoľko rokov neskôr sa tento kontakt dotkol aj ich územia, ktoré ohrozili odlesňovaním nelegálni drevorubači.
Príbeh
Keď náčelník Almir prvýkrát použil program Google Earth v internetovej kaviarni, okamžite pochopil jeho potenciál pre Fzachovanie dedičstva a tradícií svojich ľudí. Pozval zástupcov spoločnosti Google, aby vyškolili jeho komunitu v zaznamenávaní príbehov starších príslušníkov kmeňa. Členovia kmeňa Surui sa naučili vytvárať videá služby YouTube, ako aj obsah s geografickými súradnicami, a nahrať ich do „kultúrnej mapy“ v službe Google Earth s cieľom zdieľať svoju jedinečnú históriu a spôsob života s ľuďmi z celého sveta
Odlesňovanie brazílskeho dažďového pralesa má ničivý vplyv nielen na domorodých obyvateľov a miestne hospodárstvo, ale aj na biodiverzitu. Taktiež zvyšuje emisie skleníkových plynov. Z týchto dôvodov je náčelník Almir presvedčený, že otázka nezákonného odlesňovania na území kmeňa Surui je dôležitá pre každého človeka na planéte a prostredníctvom programu Google Earth rozširuje povedomie o tomto probléme.
V roku 2009 zástupcovia spoločnosti Google opäť navštívili ľudí z kmeňa Surui a naučili ich používať mobilné telefóny a softvér Open Data Kit na zaznamenávanie prípadov nezákonnej ťažby dreva. Členovia kmeňa môžu zaznamenávať fotografie a videá a okamžite ich nahrať do mapovacích nástrojov Google, takže sa dnešní páchatelia nezákonného odlesňovania doslova nemajú kam skryť. O výsledkoch ich práce sa môže každý kedykoľvek presvedčiť na vlastné oči.
Odkedy spoločnosť Google darovala kmeňu Surui a ďalším domorodcom tréningové nástroje, naše územie sa podstatne zviditeľnilo. Všetky informácie odhaľujú inváziu do nášho územia... a prenášajú na našich ľudí zodpovednosť za svoju vlastnú budúcnosť.
Náčelník Almir, San Francisco Chronicle
Vplyv
Kmeň Surui v súčasnosti používa softvér Open Data Kit na sledovanie zásob uhlíka v lesoch, s ktorými môže obchodovať na trhu a tým pre svoju oblasť zaistiť udržateľnú budúcnosť.